• elegant, full of energy, proud
  • loyal, obedient, reliable
  • watchful, keen to work, incorruptible
  • sensitive, clever, gentle
  • affectionate, fond of children, biddable
  • vigilant, self-confident, fearless
  • bound to one person

G Litter

 

March 5th, 2012

 

2 males black: Gilgamesh, Grisu

2 females black: Gill, Gilda

 

Gilgamesh von der Töpferstadt

 

 

Campionato Sociale di Addestramento AIAD 2016 - 5th place IPO 1 (71 - 86 - 78)

 

Galery

 

 

 

 

 

 

Gilda von der Töpferstadt

 

 

International Champion C.I.E.
Croatian Champion
Baltic Champion
Estonian Champion
Lithuanian Champion

Latvian Champion

Hungarian Champion

Estonian Youth Champion
Lithuanian Youth Champion

LDC Baby Winner 2012

 

Youth Class
CAC Tartu 2013/EST - VG2 (Oleg Vasiliev - RU))
CAC Tartu 2013/EST - Exc3 (Ulf Brathen - DK)
CAC Daugavpils 2013/LV - Exc2, PP (
Pero Bozinovski - MK)
CAC Daugavpils 2013/LV - G (
Andrzej Szutkiewicz - PL)
CACIB Kaunas 2013/LT - Exc2 (
Zoran Brankovic - RS)
CAC Kaunas 2013/LT - Exc2 (
Panos Dimitriou - CY)
CAC Valmiera 2013/LV - Exc4 (Jelena Kruus - EE)
CAC Harju/Viro 2013 - EXC1, CQ, BF4, CAC, BOS, BOB (Beata Petkevica - LV)
CAC Harju/Viro 2013 - EXC1, CQ, BF3, CAC, BOS (Juta Haranen - EE)
CAC Eura/Suomi 2013 - EXC1, CQ, BF2 (Nikolay Sedykh - RU)
Tallinna Winner 2013/LT - Exc4 (Andrew Beare - IR)
II-Group Show Laitila 2013/FI - EXC1 (Anne Sume - EE)

CAC Jonava 2013/LT - Exc3 (Juriy Kravtsov - BY)
II-Group Show Riga 2013/LV - Exc3 (Petra Junehal - SE)

II-Group Show Riga 2013/LV - Exc2, CQ (Zanna Bondar - BY)
II-Group Show Iitti 2013/FI - EXC1 (Irina Poletaeva - FI)
CACIB Riga 2013/LV - Exc (Ulf Brathen - DK)
CACIB Riga 2013/LV - VG (Antonio di Lorenzo - RO)
CAC Haapsalu 2013/EE - EXC1, PP, CAC, BOS (Monika Kuriata-Okarmus - PL)
CAC Silute 2013/LT - Exc2 (Karel Horak - CZ)
CAC Plunge 2013/LT - Exc3 (Irina Azen - BY)
CAC Plunge 2013/LT - Exc1, JN, BF1, CAC, BOS, BOB (Vojislav Al-Daghistani - RS)
CAC Turku 2013/FI - Exc1, CAC, CQ, BF2 (Robert Bambach - RO)
II-Group Show Riga 2013/LV - Exc4 (Anna Rogowska - PL)

 

Intermediate Class
CACIB Pori 2013/FI - Exc1, CQ, BF1, CAC, CACIB, BOB (Sergio Pizzorno - ZA)
CAC Rogaland 2013/NO - Exc1, CAC, CQ, BF1, BOS (Anna-Maria Tarjan - NO)
CACIB Rogaland 2013/NO - VG3 (Anna-Maria Tarjan - HU)
CACIB Eckerö/Åland 2013 - Exc2, CQ (Per Svarstad - SE)
CACIB Tarto 2013/EE - Exc2, CQ (Franki Leung - HR)
CACIB Tarto 2013/EE - VG (Johnny Andersson - SE)
CAC Daugavpils 2014/LV - VG1 (Anatoli Zhuk - BY)
CAC Daugavpils 2014/LV - Exc2 (E. Borisova - BY)
CAC St. Petersburg 2014/RU - VG
Tallinna Winner 2014/LT - Exc2 (Jean-Jacques Dupas - FR)

 

Open Class
CAC Panevezys 2014/EE - Exc2 (Antonio di Lorenzo - LT)
CAC Panevezys 2014/LT - VG (J. Butkiene - LT)
CAC Riga 2014/LV - Exc1, CQ (Otakar Vondrous - CZ)
Latvia Winner 2014/LV - Exc2 (Natalja Sedykh - RU)
CACIB Riga 2014/LV - VG2 (Oleg Vasiliev - RU)
Tallinna Winner 2014/EE - Exc3 (Niksa Lemo - EE)
CAC Siauliai 2014/LT - VG (Maret Kärdi - EE)
CAC Lahti 2014/FI - Exc1, CAC, CQ, BF1, BOB (M.Talvitie - FI)
CAC Tromssa 2014/NO - VG3 (Rodi Hübenthal - NO)
CACIB Tromssa 2014/NO - Exc1, res-CAC, CQ, BF3 (Wera Hübenthal - NO)
CAC Harjumaa 2014/EE - Exc2 (Carsten Birk - DK)
CAC Harjumaa 2014/EE - Exc1, CAC, CQ, BF2 (Lidija Oklescen - SI)
CAC Silute 2014/LT - VG (M. Baneviciute - LT)
CAC Silute 2014/LT - Exc3 (Galina Zhuk - BY)
CAC Plunge 2014/LT - Exc1, CAC, N, BF1, BOB, 7th place BOG (Kornelija Butrimova - LT)
CAC Plunge 2014/LT - Exc3 (A. Zhuk - BY)
CACIB Druskininkai 2014/LT - Exc4 (Zoia Oleinikova - UA)
CACIB Druskininkai 2014/LT - Exc3 (Jan Gajewski - PL)
CAC Lithuanian Dobermann Speciality Show 2014 - Exc3 (Joao Vasco Pocas - PT)
CAC Valkeakoski 2014/FI - Exc2, CQ, BF3 (Shaun Watson - CY)
CAC Harju 2014/EST - Exc1, CQ, BF1, BOS (Zaur Agabeyli - AZ)
CAC Salcininkai 2014/LT - Exc2 (Zaur Agabeyli - AZ)
CAC Salcininkai 2014/LT - Exc1, CAC, BF2 (M.F. Takahara - MX)
CAC Raisio 2014/FI - Exc1, res-CAC, BF2 (Yvonne Brink - SE)
CAC Vilna 2014/LT - Exc1, CAC, BF2 (Igoris Zizevskis - LT)
CAC Vilna 2014/LT - Exc1, CAC, CQ, N, BF2 (Igor Vyguzov - RU)
CAC Tuulos 2014/FI - Exc1, CQ, BF4 (Helin Simberg - EE)
CAC Valmiera 2014/LV - Exc1, CQ, BF4 (S. Kelveri Philippou - CY)
CAC Valmiera 2014/LV - Exc1, CQ, BF4 (A. Mamontov - RU)

 

Champion Class
CACIB Dubrovnik 2018/HR - Exc3 (Helin Simberg - EE)
CACIB Dubrovnik 2018/HR - Exc1, CAC, BF2, res-CACIB (Rony Doedijns - NL)
CACIB Zadar 2018/HR - Exc1, CAC, BF2, res-CACIB (Igor Selimovic - HR)
CACIB Zadar 2018/HR - Exc1, CAC, BF1, CACIB, BOS (Jadranka Smojver Selimovic - HR)

 

 

HD free, eyes ok, CAH ok

 

BH

 

 

Galery

 
 

 

 

Progeny

Winningmood kennel

 

 

 

Pedigree

 

Murphy
HD-1, ZTP V1b, VPG 3

Chester von der Töpferstadt
HD-1, ZTP V1b, AD, IPO 3, VPG 3, FH 2

Leo vom Märkischen Land
HD-1, AD, ZTP V1b, VPG 3
Nitro del Rio Bianco
Isa vom Märkischen Land
Gina vom Märkischen Land
HD-1, ZTP, VPG 1
Mauvieres Mufasa de Stang Zu
Dolly vom Märkischen Land

Sally The Best Line
HD-1, ZTP V1b, AD, IPO 3, VPG 3, FH 2

Nitro del Rio Bianco
HD-B, ZTP V1a, SchH 1
Nilo del Rio Bianco
Farah del Rio Bianco
Dolly vom Märkischen Land
HD-1, ZTP V1a
Judifax Fanthomas
Chila vom Märkischen Land

X-Tony Hellfire
HD-1, AD, ZTP V1a, VPG 3, FH 1

Vito van Roveline
HD-A, ZTP V1b, VPG 3, FH 2
Randy van't Sabbatsveld
HD-1, IPO 1
Machico les Deux Peupliers
Peche van't Sabbatsveld
Quelsey van't Sabbatsveld
HD-1, ZTP V1b, IPO 1
Judifax Fanthomas
Lema van Roveline

Isa vom Märkischen Land
HD-1, AD, ZTP V1b, VPG 3, IPO 3, FH 1

Jivago van het Wantij
HD-1, AD, ZTP SG1a, ZVA Ia, IPO 3
Graf Quirinius van Neerlands Stam
Lara van het Wantij
Dolly vom Märkischen Land
HD-1, ZTP V1a
Judifax Fanthomas
Chila vom Märkischen Land

 

The inbreedingcoefficent for this combination is 15.48 % of 8 generations.